Tavsiye Edebileceğim Kitaplar

Dünya kitap okuma oranlarında ülkemizin bulunduğu durum hepimizin malumu olsa da… en azından halen inatla bu okuma hastalığını (!) devam ettirenlerimiz var. Bu sebebi de göz önüne alarak burada kütüphanemden seçtiğim yeni ve eski kitaplara… okuyup faydalandığım ve başvuru raflarında bulundurarak faydalanmakta olduğum… kendi alemimde öne çıktığını düşündüğüm bazı kitaplara ayırıyorum.

Söylevler / Epiktetos

Bu kitap bir kitaptan öte sıcak bir dost gibi geldi bana. Epey bir süre elimden düşüremedim. Tekrar tekrar döndüm ona. Adeta benim söylemek isteyip de söylemekte zorlandıklarımı kendi meclisinde kendi inanç ortamında çok güzel ve anlaşılır biçimde söylediğini gördüm.

Az da olsa elbette İslam diniyle örtüşmeyen nüanslar var. Ama okuduğunuzda göreceksiniz ki bu hususlar epeyce detayda kalıyor ve bildiğimiz tek tanrı bilincine sahip öğretiler daima ön plana çıkıyor. Özellikle “nereden geldik nereye gidiyoruz” sorusuna ve dünyevi hayatta mutluluğu yakalamaya bakışa dair hususlar kutsal kitaplarla ve gerçekle neredeyse bire bir uyuşuyor.

Amaaan felsefe kitabı demeyin. Oldukça aydınlatıcı bir kitap. Dili sade ve huzur verici. Okurken kendinizi adeta ortamda hissediyor ve sürekli düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Tavsiye bile değil… Kesinlikle okumalısınız.

Bilgelik Kitabı / Tolstoy

Kitabı okumaya başladığımda hoşuma giden ve ilgimi çeken satırların üzerini fosforlu kalemle çizmeye başladım. Kitabı bitirdiğimde elimde rengarenk bir kitap vardı. Belki de yarıdan fazlasını boyamış durumdaydım.

Kitabın içinde Tolstoy’dan ziyade filozoflardan, ün yapmış kişilerden ve dini metinlerden alıntılar var. Ancak derleme o kadar muhteşem ki, raflarda her yerde bulabileceğiz “altın sözler, gümüş satırlar, yüz büyük adam, beşyüz güzel söz ve benzeri gibi” sıradan bir kitap olmadığını okuduğunuzda göreceksiniz.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde / Grigoriy Petrov

Çoklarınızın bu kitabı okumuş olduğunu düşünüyorum. Okumayanlar için okunası ve düşünülesi…

Finlandiya’nın geri kalmış bir ülke olmaktan kurtulmasında önderlik eden aydınların verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Düşünmek değerlidir. Bugün bu topraklarda kıymeti bilinmiyor olsa da… Düşünmek yine de değerlidir.

Bir Başka Din Tasavvuf / Cemre Demirel

Sevgili Cemre (nam-ı diğerini yazmayayım) bu konuyu blogunda uzunca bir makale olarak yazmıştı. Şimdi ise güzel bir kitap olarak karşımıza çıkardı.

Kendine has eğlendirici üslubu ile gerçeğin farkına varmamış olanlara, gerçeği gözlerine soka soka gösteren bir kitap yazmış Cemre Demirel. Üstelik yazmakla da kalmamış, araştırmacı yönünü ön plana çıkaracak biçimde birçok belge ile de desteklemiş iddialarını.

Edinmediyseniz mutlaka edinin. Okumadıysanız mutlaka okuyun. Hem okuyacak hem farkındalığınız artacak hem de hoş bir şekilde gülümseyeceksiniz.

Bulut Gözlemcisinin Rehberi / Gavin Pretor-Pinney

Eğer duygusal bir doğa aşığı iseniz tam size göre bir kitap… Bu kadar çok bulut çeşidi var mıydı? Her bulut şekli bize meğer neler neler anlatıyormuş? Nice sorular… ve cevapları.

Yükseklikleri, alçaklıkları, katmanları, aldıkları tuhaf şekiller ve daha nice sınıflandırmalar içinde fotoğraflarla destekleyerek kitap adeta bulutların dili olmuş bize varlığın deryasını anlatıyor.

Sadece biçimsel halleri ile hobisel bir meteoroloji kitabı değil, adeta bulutların lisanı ile bize kendi duygularımızı, felsefemizi anlatıyor. Eğer Allah’ın ayetlerini de okumuşsanız o kadar çok çıkarılası hikmet bulacaksınız ki.

Dil ve Din / Cengiz Özakıncı

Tek kelimeyle “muhteşem” bir inceleme. Çok faydalandığım ve bakış açımı zenginleştiren bir kitaptı. Halen de zaman zaman başvuru kaynaklarımdan biri olarak rafımda duruyor.

Her kitabı kendi gözlüğümle okumaya gayret ederim. Bu kitabı da okurken az da olsa zaman zaman içeriğinde katılmadığım hususlar da olmadı değil. Ama buna rağmen çok faydalandım.

Belgeli, örnekli ve çok detaylı bir çalışma. Eğer okumadıysanız mutlaka edinin. Hatta okumak ağır gelse de alıp rafınıza koyun ki bir gün açıp faydalanabilme şansınızı yok etmemiş olun.

 

Milyarlarca ve Milyarlarca / Carl Sagan

Carl Sagan’ın okuduğum en güzel kitabı diyebilirim. Kainatın uçsuz bucaksızlığını doya doya yaşarken aynı zamanda beyninizin de uçsuz bucaksız fezasında yol alacaksınız.

Carl Sagan’ın kim olduğu önemli değil. Fazla söze de gerek yok. Okurken zevk alacağınız ve bitmese diyeceğiniz iyi bir kitap.

Eğer kendi furkanınızla okursanız çok büyük evrenden, çok büyük büyük sayılardan alınacak çok büyük izdüşümleri bulacaksınız.

 

Ateistlere 19 Soru / Edip Yüksel

İlk kitap olarak en son elime geçen ve halen okumakta olduğum kitapla başlayayım… Kitap hacim ve ebat olarak göz korkutsa da sizin de sıkılmadan okuyabileceğinizi umuyorum. Çünkü felsefi tarafı kadar Edip Yüksel’in samimi ve neşeli üslubunu da aksettirdiği bir eser olmuş. Adı “Ateistler İçin 19 Soru” olsa da bu kitabı okuma işini sadece ateistlere bırakmazsanız pişman olmazsınız.

Hıristiyan Din Adamlarına 19 Soru / Edip Yüksel

Edip Yüksel demişken dikkatle okuyabileceğiniz diğer bazı kitaplarından da bahsetmeden geçmeyeyim. Bunlardan birisi “Hıristiyan Din adamlarına 19 Soru” ki, bu kitaba aslında bir İncil incelemesi olarak bakabilirsiniz. Ehli kitap hakkında bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız bilgilere rastlayabilir ve hıristiyan dünyasının da en az bizim mahalle kadar hurafelerden ve akıl tutulmalarından uzakta olmadığını görebilirsiniz. Kitabın çok ilginç bir tarafı daha var. Eğer kitabın arka kapağını çevirip oradan başlarsanız, kendinizi aynı kitabı ingilizce okuyor olarak bulacaksınız.

Üzerinde 19 Var / Edip Yüksel

Edip Yüksel’in bahsedeceğim son kitabı oldukça eski bir kitap. Kuran’daki 19 mucizesini anlatıyor. Çok önceleri okumuş ve incelemiştim. Ancak 2017 baskısını da alarak bir başucu kaynağı olarak bulunduruyorum. 19 konusuna ister muhalif olun, ister savunun… ister benim gibi konuya kendi çalışma ve araştırmalarınızla daha özel yaklaşın… eğer bu 19 konusuna alakasız iseniz çok çok geride kalıyorsunuz demektir.

Edip Yüksel’i sevmek veya 19’u kabullenmek zorunda değilsiniz. Yazarın Kurani, imani, politik ya da apolitik herhangi bir görüşüne katılmak zorunda da değilsiniz. Ama ne söylediğine bakmadan geçerseniz çok şeyi kaçırdığınıza emin olun.

Hak edenlere söylüyorum ki… Başkalarının önyargılarıyla insanlara yaklaşmayın ve insanlar hakkındaki görüşlerinizi başkalarının yönlendirmesine terk etmeyin. Edipçi veya Edip düşmanı olmayın. Kendi fikirleriniz gerçekten sizin kendi fikirleriniz olsun.

 

Zeytindağı / Falih Rıfkı Atay

Bir Türk klasiği. Bir tarihi dönemin ibret belgesi de diyebilirsiniz. Yemen, Gazze, Kanal , Kudüs… Çöl insanları… Müslümanlar… Acınası insan manzaraları…

Ortadoğunun bir bölümünün bir asır evvelki halinin tasvirini bulabileceğiniz bu kitapta askerlerimizin nasıl kırıldığı tarihi olayların etkileşimiyle birlikte… aynı zamanda bölge insanların nasıl cahil kaldıklarını da satır aralarında okuyacaksınız.

 

 

Sosyal İslam / R.İhsan Eliaçık

Kitap Kuran’daki “La” yani “Hayır” seslenişleri ile başlıyor. İhsan Eliaçık bu seslenişlere sosyal bir pencereden bakarak bugüne izdüşümlerini anlatıyor. Hak, adalet, eşitlik, infak, mülk, paylaşım gibi kavramları ayetlerin gölgesinde çok can alıcı biçimde işliyor. Yazarın çok faydalandığım eserlerinden biridir.

Firavun’suz, Haman’sız ve bunların olmadığı bir din tarihi ve anlatısı yoktur. Başkalarının Kuran’dan bahsederken Firavun’dan, zulümden, eşitsizlikten bahsetmemesi dinde bunlardan bahsetmenin yanlış olması değil, tamamen kendi eksenleri ya da eksiklikleridir. Zannedildiğinin aksine bu kitap politik ya da siyasi bir kitap değil. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hanginiz Muhammed / R.İhsan Eliaçık

Geleneksel anlatıların aksine Kuran’a dayalı peygamber algısının nasıl olması gerektiğini çok nezih biçimde anlatan bir kitap. Kuran’da da belirtildiği gibi peygamberi bize “arkadaş” olarak tanımlayan bir eser.

Peygamberler baş köşeye oturma heveslisi değillerdi. Muhammed de öyleydi. Sihirbaz değildi. Din adamı değildi. İçimizden biriydi. Kibirli değildi. Koltuk meraklısı değildi. Adaletten yanaydı. Arkadaştı. Tek farkı vahyi bildiren ve Allah’ın tekliğini savunan bir elçi olmasıydı.

 

Sokrates’in Savunması / Platon

Çok tanrılı dinlerde bile bilgeler suçlanıyorlar ve mahkeme ediliyorlar… Kitap Sokrates’in bu husustaki felsefi savunmasını anlatıyor.

Bir bölümünü paylaşayım…

“Korkunun olduğu her yerde saygı vardır diyemem; çünkü eminim ki bütün insanlar fakirlikten, hastalıktan ve kötülükten korkarlar, fakat hiçbirisine en ufak bir saygı duymazlar.”

“Fakat… nerede saygı varsa orada korku vardır; çünkü bir hareketi yapmaktan çekinen ve utanan kimse,o konuda yanlış bir üne sahip olmak istemez.”

Matematik Sanatı / Jerry P.King

İki eksi sayının çarpımı niye artıdır? Kural öyle. Ama niçin?

Matematiğin niteliksiz sanatı bize hep anlatılıyor. Ama efsane olan nitelikli sanattır. O yönünü bize hiç anlatmadılar. Oysa matematik aynı zamanda felsefedir. Aynı zamanda duygudur. Aynı zamanda en yüce sanatlardandır.

Çok ilginç bir kitap. Zaman zaman bazı derin matematiksel ifadeler belli bir matematik düzeyinin altındakiler için (ki bazı konularda buna ben de dahil oluyorum) konunun anlaşılmasını zorlaştırıyor. Ama genel olarak ve genel bir matematik düzeyine sahip olanlar için çoğunlukla hoş, düşündürücü ve ilgi uyandırıcı bir anlatımı var. Matematiğe ilgisi olanlara tavsiye ediyorum.

Sizin Memlekette Eşek Yok mu / Aziz Nesin

Bir dönem Aziz Nesin okumaktan öyle kaçıyordu ki toplum. Ne de olsa onu dinsiz imansız bir adam olarak tanıtmışlardı. Eğer onu okursak ne olur ne olmaz okuduklarımız dinden minden çıkartırdı bizi! Ama Kemal Sunal’ın “Zübük” filmini seyrederken “Acaba bu hikayeyi kim yazdı?” diye sormazdı kimse. Oysa onu yazan da Aziz Nesin’di. O kadar eminim ki “Zübük” filmini çok beğenip felsefesini haklı bulduğu halde Aziz Nesin’in adından bile nefret eden adam doludur bu ülkede. İşte böyle bir akıl tutulması içinde bir toplumdayız biz. Kişiler kendileri düşündükleri için değil, kendilerine dayatılana iman ediyorlar. Bu ister bir dinin doğruluğu olsun, ister bir insan hakkındaki yargı.

Bu kitap Aziz Nesin’in kısa hikayelerinden oluşan bir kitabı. Örnek olarak bunu da eklemiş olalım.

Alamut / Viladimir Bartol

Yok artık! Bunu okumayan yoktur herhalde!

Eğer hala o azınlıkta iseniz… Neyse! Heyecanınız kaçmasın.

Hassan Sabbah… Sahte din… Sanal cennetler… Fedailer… Suikastçiler…

İnsanların cehaletini kullanan ve dini kendi emellerine alet eden bir liderin önüne açılan kapılar…

Hakikaten anlatılmaz. Okunur… ve ders alınır.

Sapiens / Yuval Noah Harari

Son dönemde okuduğum bilgi verici kitaplardan en sürükleyici ve en iyilerinden diyebilirim.

Sorgulayıcı bir dille beşerin ve insanın tarihini, doğal seçilimini, evrimini ve her türlü devrimini soru sorarak ve sordurarak anlatan düşündürücü bir kitap.

Yine de furkan gözlüğünüzle okumayı ihmal etmeyin.

 

 

Kuran’a Sor / Mesut Yılmaz

Çok faydalı bir Kuran araştırması ve indeksleme çalışması. Tam bir başvuru kitabı. Ayetten ayete link hatlarıyla bezenmiş, ciddi bir emek ürünü. Daha fazla söze gerek yok. Sayfalarından örnek paylaşayım. Zaten anlayacaksınız.

Müfredat / Ragıb el İsfahani

Bazı arkadaşlar Kuran çalışmalarımı nasıl yaptığımı ve hangi mealleri önereceğimi soruyorlar. Daha önce de soran arkadaşlara açıklamaya çalışmıştım. Şöyle ki: Çok defa okuduğum için, tüm ayetlerin nokta olarak yerini hatırlamasam da genellikle ayetlerin manası hafızama yerleşmiş durumda. Mealde bir çeviri hatası varsa bile genelde bunu bilerek o meali okumaya devam ediyorum. Hangi mealden okursam okuyayım, gerek duyduğumda birçok mealden karşılaştırma da yapıyorum, satır arası meallerden de faydalanıyorum. Eğer daha ciddi bir sıkıntı duyarsam bu kez o konunun veya kelimenin geçtiği tüm ayetleri arapça Kuran’da (genellikle Word’de) taratarak önüyle, arkasıyla ve konu bütünlüğü ile bir araya getirip inceliyorum. Bunu yapmış olan siteleri çoğunlukla tercih etmiyorum. Kendim bulmaya çalışırken düşünme fırsatım oluyor ve doğruluğundan emin olmuş oluyorum. Buna rağmen Kuran’da halen o kelimeye ilişkin net bir cevabı fark edememişsem işte bu noktada bu kitabı devreye sokuyor ve o konuyla ya da kelimeyle ilgili açıklamalara bu kitaptan bakıyorum.

Bu kitap tabi ki bir meal değil. Kuran’da geçen kelimelerin hemen tamamına dair hemen tüm anlamları, açıklamaları ve örnekleri içeren muhteşem bir eser. Kuran çalışmalarımda çokça faydalandığım bir başvuru kitabıdır. Kuran üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapan herkesin de sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Kur’an Meal Defter / Düşün Yayınları

Bu da yeni çıkan bir eser. Üzerinde kendi notlarınızı alıp çalışabileceğiniz, gerçekten faydalı bir çalışma olmuş.

Böyle bir kitaba/deftere gerçekten ihtiyaç vardı. Tebrik ve tavsiye ediyorum.

Arapça Öğreten Kitap / Mehmet Maksudoğlu

Gerçekten de adının hakkını veren bir kitap.

Eğer Arapça öğrenmek istiyorsanız bu kitap tek başına bile sizi bir seviyeye getirebilir.

Ve eğer dile hakim olmak istiyorsanız aynı kitabevinin modern çalışma kitap serisini edinerek, bu kitapla paralel biçimde ve disiplinli bir çalışma programıyla seviyenizi tek başınıza bile epeyce yükseltebilirsiniz.

 

Ateizm Yanılgısı / Metin Aydın

Metin Aydın’ın sosyal medya yazılarını bir araya getirdiği ve kitaplaştırdığı, uzun süreli bir çalışmanın ürünü…

Anlaşılır dili ve tertemiz üslubuyla faydalı bir eser.

 

 

Neden Yalnız Kuran / Ahmet Murat Sağlam

Kısa sürede çok baskı yapmış ve az sayfaya çok şey sığdırabilmiş kıymetli bir kitap.

Özellikle Kuran merkezli düşünceye yabancı olanlar için kolay anlaşılır bir eser.

 

 

 

Güvercin Ürkekliği / Nazmi Üce

Kuran merkezli düşünce çerçevesinde, olgun bir anlatıma sahip seri bir romanın ilk kitabı.

Uzaklarda bir öğretmenin düşünsel gelişimini çevresi ile birlikte bize anlatan hoş ve faydalı bir çalışma.

Halen üçüncü cildi yayınlanmış durumda.

 

 

İnsanın Dört Zindanı / Ali Şeriati

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati’nin hem ilk okuduğum hem de en sevdiğim kitabı.

Şii bir gelenek içinde uydurulmuş bir dini algının ifşasını ve Kuran merkezli düşünceyi esas alan, faydalı bir eser.

 

 

 

Kiminle Ne Zaman Nerede Nasıl Konuşmalı / Larry King

Adı üstünde bir kitap. Uzun yıllar önce okumuş ve faydalanmıştım.

Bir televizyon program sunucusunun tecrübeleri çerçevesinde çok kıymetli tavsiyeler içeriyor.

Kitabın çevirisini çoğunuzun yakından tanıdığı televizyon sunucusu Dr.Yasemin Özdemir yapmış.

 

 

Uydurulan Din ve Kuran’daki Din / İstanbul Kuran Araştırmaları Grubu

Bilen bu kitabı biliyor. Yıllar önce ilk baskılarından birini okumuştum. Şimdi ise en az elli baskı belki de daha fazla yapmış görünüyor.

Yalın bir dille, uzlaşmacı bir üslupla yaşanılan dinin Kuran’daki din olmadığını örnekleriyle ve belgeleriyle anlatan çok değerli bir kitap. Bu kitabı hediye ettiğim bir arkadaşım, okuduktan sonra bana şöyle demişti.

“Bu kitaptan uçaklara yüzbinlerce yükleyip tüm şehirlerin üzerine gökten yağdırmalıyız.”

Balonla Beş Hafta / Jules Verne

Hayatımda ilk okuduğum klasiktir. Onu buraya koymasam olmazdı. Roman yazma hevesimi de ta o küçük yaşlarda Jules Verne’e borçlu olduğumu söylesem yalan olmaz herhalde.

Jules Verne’i bilen biliyor yine. Çağının önde giden yazarı olmak nedir diye sorsak verilecek cevaplardan biri o olurdu.

 

 

İmamın Ordusu / Ahmet Şık

Geç de olsa nihayet okuduğum bir kitap. Çok söze gerek yok. Politik platformlarda oldukça konuşulmuş ve içeriği bilinen bir kitap. Ama siz yine de kendiniz okuyun ve düşünün derim.

 

 

 

Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ü ve düşüncelerini oradan buradan gelen lehte ya da aleyhte önyargılarla değil, kendisinden öğrenmenin en kısa yolu Nutuk’u okumaktır. Siz “nutuğu okudum” diyenlere aldırmayın. Çoğu okumamıştır.

Siz okuyun.

Fikriniz sizin fikriniz olsun.

 

Sizin de kitap tavsiyeleriniz varsa yorum bölümünde paylaşırsanız sevinirim.

Gönlüncelikle ve selam ile…

Birisi “Tavsiye Edebileceğim Kitaplar” üzerinde düşündü

  1. Zeki Bayraktar’in Kuran ve Sunnet ama Hangi Sunnet Eesulun Sunneti mi Nebinin Sunneti mi kitabini tavsiye eserim. Acik kolay anlasilir bir dille Kurana gore Nebi ve Resul kelimelerini anlatiyor. Bu farki bilmenin hayati derecede onemli oldugunu dusunuyorum. Gelenekte yapilan bircok yanlisin nedenini anliyorsunuz.
    Tesekkurler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: