Mucize Gözümüzün Önünde

Bazen romanlarda ve fantastik kurgu filmlerde; bilinmeyen gezegenlerde ya da farklı ortamlarda yetişen garip tuhaf bitkiler, alıştığımızdan farklı hayvanlar görürüz. Olağanüstü gelir böyle farklı bitkilere ya da hayvanlara rastlamak ve öyküye gizem katar. Ancak bugün yaşadığımız yeryüzünde bize tanıdık gelen meyveler, sebzeler ve hayvanlar o filmlerdeki tuhaf bitki ve hayvanlardan ne kadar az gizemli ve ne kadar az mucizevidir ki!

Topraktan çıkan yeşil yapraklar arasındaki kıpkırmızı bir domatese baktığımızda neden şaşırmıyoruz bu mucizeye? Mandalinayı soyup yerken kabuğundaki sanatı ve dilimlerin dizilişindeki sunumu, içindeki iksir gibi suyun küçücük paketlerde hijyen içinde muhafaza edilişini görmezden gelip sadece tadına bakıp, kabuklarını çöpe atıyoruz düşünmeden.

Sevimli bir köpeğin adeta özenle yerleştirilmiş gibi duran burnunun dokusunda, bir sineğin el hareketlerinde, bir kurbağanın sesinde bu müthiş gizemin bizi etkilememesinin tek nedeni bunlara alışmış olmamız ve bize sıradan gelmesi olsa gerek. Yani düşünmenin bize zor ve gereksiz gibi algılatılması. Hayvandan farklı olduğumuzu zannediyorsak bunları düşünmemiz gerekmez mi?

Bilim, evet bilim, ama bilim; merdivenin basamaklarından çıktıkça ufku daha iyi görmenin teleskopudur. Bilime sonuna kadar evet, ama düzenin dilini yok saymadan… Teleskoptan bakarken düşünmezsek bir gezegene mi yoksa yuvarlak bir çakıl taşına mı bakıyor olduğumuz arasında hiçbir fark kalmaz.

Roman, resim, müzik, heykel, fotoğraf, kısacası sanat bunun için önemlidir. Sanat, bize sıradan gelen mucizeleri fark eden sanatçı ruhun bize de görürken düşündüklerini fark ettirme çabasıdır. Bu varlığın mucizesini ve kendi varlığımızı fark etmenin adına da felsefe diyoruz. Biraz bilimi, çoğunlukla felsefeyi ve epeyce sanatı küçümseyerek hayat sürüyorsak ve o hayatı para kazanmak ve mutlu mesut o parayı harcamaktan başka bir amaç için değerlendirmiyorsak, ne kadar iyi bir insan olursak olalım sevimli bir köpekten ne kadar farkımız kalır?

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: