Eğme Başını

Bir şeyhin önünde diz çöküp boyun bükmenin, sürüden biri olmanın, bir imamın karşısında ezilip büzülmenin, dindarlığıyla toplumda öne çıkmış kibirli bir aileyle karşılaştığında sanki Allah katında onlardan eksikmiş gibi hissetmenin, televizyonda sarıklı sakallı bir hoca görünce onu Allah’ın elçisi gibi zannetmenin, Arapça iki cümle okuyanı alim saymanın ve okuduğunu da din zannetmenin, tüm bunlara itibar kazandırmaya devam etmenin şeytan işi bir pisliğe bulaşmış olmak demek olduğunu anladığı an insan, insan olmaya başlayacaktır.

Kendi aklıyla ve gönlüyle Allah’a en yakın olanın kendisi olduğundan haberdar olduğu ve araya hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi koymadığı an insan gerçeğe de en yakın haldedir. Aksi takdirde okusa da anlamayacak, dinlese de işitmeyecek ve Allah’a ya da şüphe götürmez gerçeğe ulaşmak için hep birilerini aramaya devam edecek, insan sıfatından eksilecek ve yükselmeye değil yaratılmışların en sefili olmaya doğru yol alacaktır.

Başkalarının değeri seni yükseltmez. Allah katında kendini düzeltip değerli hale gelecek olan sensin. Ezik bir halde başkalarının eteğine tutunmuş olarak senin karşına gelene sen olsan ne kadar değer verirsin? Hele ki tutundukları etekler senin adına türlü yalanlar uydurmuşlarsa halin nice olur? Düşün, biraz düşün ve Allah’ın altında başkalarına da ilahmış gibi davranma. En iyisi gördüğüne bile.

Allah seni, birilerinin karşısında ezilip büzülmen için yaratmadı. Ne ezil ne de ez. O’nun sana verdiğini yitirme. O’nun sana verdiği değeri bir kula teslim etme. Kalk ve yürü. Kimsenin seni Allah adına kendisine çağırma hakkı yok. Eğme! Kaldır yerden başını. Kendi başınla kendini yok etme. Kıymetli olan sensin. Geçmişini, günahını, hatalarını silecek olan da O’dur, itiraf edeceğin de O’dur, affedecek olan da O’dur. Başkasından beklemeyip, sen kendini affet önce. Yeniden doğ hayata, dün doğmuş gibi temiz olacaksın. Başkaları bilmez, ama Allah, O bilir senin değerini.

Kalemzáde

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Birisi “Eğme Başını” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: