İzdüşümü Mayıs 2020 Sayısı

İZDÜŞÜMÜ dergisinin Nisan ayındaki ilk sayısında gündeme atfen koronavirüs ağırlığını işlemiştik. Halen korona günlerimiz devam etse ve gündem yoğun olarak bu konuyla ister istemez meşgul olsa da epey sıkıldık. Dergi gündemini bu sayımızda ağırlıklı olarak semalara ayıralım istedim. Evlerimizde izole olmaya devam ettiğimiz ve/veya etmemiz gereken bu günlerde biraz da dikkatimizi popüler bilimin bir başka alanına kaydırarak bedenen olmasa da zihnen “tebdil-i mekân” yapmak umarım sıkıntımızı biraz olsun giderir ve bize bir nebze olsun rahatlık ve ferahlık verir.

Çoklu evren (multiverse) veya paralel evrenler (parallel universes) başta teorik fizikçiler olmak üzere bilim insanlarının son zamanlarda çok ziyaret ederek kozmolojik bilgi okyanusunda keşfetmeye çalıştığı bir ada. Bu kapsamda Sicim Teorisi ve aynı bağlamda Her Şeyin Teorisinin benim gündemime girmesi geçen iki yıl içerisinde gerçekleşti. Buna gerekçem de halen yazmakta olduğum romanın teması olması.

Çok zamanlı bir roman yazmak zaten başlı başına  zorlayıcı bir işken bir de işin içine çoklu evren konusunun girmesiyle; olay düğümlerinin adeta on binlik bir yapboz içinde çözümlenmesi ve okura bunun en sade biçimde aktarılması kocaman bir zihin panosunu gerektiriyor. Bir yazar olarak romanla ilgili uzun süreli hafızaya attıklarım belirginleşse de hem mantık hatası yapmamak hem de farklılaşan olay örgülerini ve çoğalan karakterleri çevrelemek kısa süreli hafıza kapasitemi zorluyor. Çatallaşan hikâyenin yazımında çok yol aldım ancak kurgunun tamamlanması zamanımın umduğumdan çok daha fazlasını da alacak gibi görünüyor. Bu yüzden romanın yayımına ilişkin bir tarih veremiyorum.

Neyse… Dergimize dönersek; işte bu çoklu evren konusu çerçevesindeki incelemelerden bir kısım kesitlere bu sayıdan itibaren yer vermeye başlıyoruz. Tabi ki dergi tamamen bu konudan oluşmuyor. Diğer sürprizler de sayfalar arasında sizleri bekliyor. Lütfen içeri buyrun…

Resme ya da buraya tıklayarak indirebilirsiniz (74 mb). Dergiyi geliştirmek ve iyileştirmek için eleştirilerinize ihtiyacım var. Lütfen yorumlarınız eksik etmeyin. Selam ile.

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

İzdüşümü Mayıs 2020 Sayısı” için 2 yorum

  1. Sevgili kardeş emeğiniz için teşekkürler. Nisan sayısı güzeldi. Henüz Mayıs sayısını incelemedim. İnşallah yakın zamanda okuyacağım. Bir katkı gerekirse yazarım. Selam ile…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: