En Sağlam Navigasyon Cihazı

İyilik Kötülük ve Doğru Yol Üzerine…
 

Akletmedikçe, bilmedikçe ve sağlam bir rehber bulmadıkça iyi ya da kötü olmak insan evladını umduğu bir yere götürmez. Kim olursa olsun hemen herkes zaten iyi olmayı tavsiye eder ve kime sorsanız barışçıl bir ortamda yaşamayı tercih ettiğini söyler… Ama bencilliği yüzünden söylediklerinin çoğunu kendisi yapmaz ve o yoldan sürekli sapar. İnsanların önemli bir kısmı başkalarına doğruyu kendisine ise yanlışı tavsiye eder. Buna rağmen hep doğru yolda olduğunu iddia eder.

En iyi olan biz değiliz. Ne söylersek söyleyelim en iyi olduğumuz iddiası tutarsızdır. Ama kötülüğümüze rağmen büyük resimdeki mutlak iyilik yapbozunun doğru birer parçasıyız.

Hepimiz az ya da çok bir sürü kötülük (veya yanlış) yapıyoruz. Yeryüzünde mutlak iyi yoktur. Yaratılmış bir şeyin mutlak iyi olduğunu iddia edebilmemiz de mümkün değildir. Çünkü bir mutlak iyiyi iddia edebilmek için tüm kâinatın tüm bileşiklerini bilmek, tüm zerrelerine kadar inebilmek ve hatta hangi anda nerede ne oluyor’u bilip nedenini de kavrayabilmek gerekir… Mutlak iyiyi iddia edebilecek olan kim ise tüm maddi manevi varlığı zerresine kadar silme bilendir. Her şeye ve her yere nüfuz edebilendir. Aramızda böyle birisi olmadığına göre bizler mutlak iyiler değiliz. Demek ki büyük resmi bilemedikçe, kâinatın herhangi bir noktasında olan bir vakanın kötü olduğunu da iddia edemeyiz.

Nasıl ki çiçek aşısı mikrop içerir ve acıtır ama çiçek hastalığı salgınının panzehiri ve bu yöndeki sağlığın garantisidir… Bugün bize kötü gibi görünen bir şey de nihayetteki mutlak iyinin aşısı olabilir. Hatta olabilir de değil kesinlikle öyledir. Her şeyin sahibi olan ve onu düzenleyen doğası gereği mutlak iyi olmalıdır. İster beğenin ister beğenmeyin, bu düzenin zerresine kadar sahibi olanın dediğidir iyi ve doğru olan. Kötülük yapması, zulmetmesi mümkün değildir. Herkesin karşılığını hak edişiyle alacağı bir düzenden başkası O’na yakıştırılamaz.

O halde samimi olalım. Hiçbirimiz iyi değiliz. Muhtemelen mutlak iyiye giden bir yolu keşfetmekte olduğumuz iddiası doğrudur. Bu yolda devamlı olabilmek de o zamana kadar vurulduğumuz aşılarla bünyemizin mücadele etmesi gibidir… İnsan edindiği bu tecrübeyle başkalarına önerdiği iyileri ve doğruları kendisine tatbik etmediği sürece doğru yolda da sabit kalamaz.

Çözüm sağlam bir kulpa yapışmaktan geçer. En sağlam olan da her şeyi var edenin uzattığı iptir. İpin doğruluğu ancak akıl yoluyla bulunabilecek olan tutarlılığın sayesinde anlaşılabilir. Dolayısıyla din dediğimiz olgu da tektir. O din bu din şu mezhep bu tarikat yoktur ve onlar tek olan dine ait şeyler değillerdir. Ancak… o tek dine bağlanan doğru çıkış noktaları farklı olabilir. Bir otobana bağlanan çevre yolu bağlantıları gibi…

Mesele ana yola çıkmaktır. Bağlantı yollarına, şehrin caddelerine, mahallenin sokaklarına ve keçi patikalarına sıratı müstakim (en doğru yol) denilemez. İşte Kuran da bizi otobana bağlayan bir navigasyon cihazıdır. Başkaları için anayola ulaştıran başka navigasyon programlarının da var olabilmesi söz konusudur. Gideceği yerin ne olduğunu bilen ve anayola çıkmak isteyen herkes başka başka yerlerden yola çıkar. Anayolda birleşiriz. Bilmeyenlerse evden işe… işten eve ve arasındakilere!

Gönlüncelikle ve selam ile…

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

En Sağlam Navigasyon Cihazı” için 4 yorum

 1. Selam üzerinize olsun, Kitaptan benim anladığım Hidayet kavramına bir açılım olmuş, gönlünüze sağlık.

  Beğen

 2. (Mesaj: Kuran Çevirisi)
  Halkı iyilik yapmağa çağırıp dururken kendinizi unutuyor musunuz? Üstelik Kitabı da okuyorsunuz? Aklınızı kullanmaz mısınız? 2-44

  Selam Cengiz ilk bu geldi aklıma…

  Beğen

 3. insanlar din dendiğinde dini bir ders konusu gibi bir bilim dalı gibi veya inanc kelimesi icine sıkıştırırlar. halbuki din herseydir her seyin ana konusudur ağacın dalı yaprağı değil köküdür. insanların en doğru yaşam şekillerini celiskisiz sekillendirendir. yani din herseydir felsefedir sosyo ekonomik kulturel yasamdır matemtiktir biyolojidir dundur yarındır bu gundur biyolojidir inanctır tarih coğrafyadır amaclarımızdır yediklerimiz ictiklerimizdir kısacası şahit olduğumuz olamadığımız her seyi var eden Allah ise her şey dindir her sey inanca bağlıdır. Var Eden var ettiğine de nasıl hukmedileceğini en muhtesem bilgi ile bildirendir. hukmedilen sekilde hukmedilmezse domino tasi misali asla eksiksiz bir sistem olusturulamaz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: