Yağmur ve İzdüşümü 1

Yağmur’un İzdüşümü | 1.Bölüm | Yağmur Ayeti

İzdüşümü… En başından beri ayetlerle ile ilgili görüşlerimi anlattığım makalelerimde özellikle bu kelimeyi kullanmaktan hiç pişman olmadım. Bunun çok önemli bir nedeni var. Hem beni rahatlatan hem de okuyanları düşünmeye daha kolay sevk ettiğini umut ettiğim…

Önce size bir soru… Yağmur ayet midir?…

Hemen hepinizin aynı cevabı verdiğini duyar gibiyim… Kuran’ı rehber edinsin edinmesin nasıl da çoğumuz aynı kabulde birleşebiliyoruz değil mi? Evet. Yağmur ayettir, diyoruz. Güneş de ayettir. Ağaç da! Balık da! Yerçekimi de! Balarısı da! Hatta her insan da bir ayettir ve her insanın yaşamı da birçok ayetlerle doludur. Yağmurdan neden bahsettiğime ve nasıl’ına geleceğim…

Hizipleşme Endişesi

Her ne kadar ihtilafların içine girmek istemeseniz de ihtilaflar öyle bir hale gelir ki sizin de üzerine sıçrar. Gelir sizi bulur ve sizi de çözüm bulmaya zorlar. Kuran’a uyanışımdan beri en çok dikkatimi çeken Kuran hükmü, hizipleşmenin çok kötü bir şey olduğuydu. Ne dersem diyeyim bir şekilde hizipleşmeye neden olmamalıyım dedim hep. Bütün tartışmalara ve ihtilaflara işte bu gözle baktım.

Gördüm ki fırkalaşmak, sözünüzde haklı bile olsanız kaybetmeye direkt giden yoldur. Düşünce üzerine tartışmak her zaman iyidir ama düşünce üzerine kavga etmek ve araya bu yüzden çitler örmek kötüdür. Kötü olan tartışma Kuran’ın bizi uyardığı, kavgaya tefrikaya ve tekfirciliğe yol açan tartışmalardır. Yoksa ilmi bir konuda çalışma ya da araştırma üzere fikir alışverişi yapmak kötü olan tartışma değildir.

Neyse… Dediğim gibi bütün tartışmalara bu gözle baktım. Ne söylersem söyleyeyim genellikle iki cephe halindeki kavga eden veya ihtilafa düşen tarafların ikisinin de hataları olabilir ya da ikisi de haklı olabilir mi diye göz gezdirdim. Ve gördüm ki… Daima en az bir üçüncü yol var. Ama bu üçüncü yol “orta yol” denilen şey değil. Ortasını bulmak değil, bazen ikisini de doğrulamak, bazen ikisini de yanlışlamak, bazen ikisini birbirine birleştirmek ve bazen de selam üzerine buluşmaktır. İşte bu sonuncusu çok daha önemli… Çünkü izdüşümü diye bir şey var. Adına eskiler başka kelimeler kullansalar da!

Kuran, Ayetlerini Bize Yaşatır

Evet, Kuran ayetlerini yaşatır. Bence Kuran’ı kesin bilgi kılan en önemli delillerden başta geleni, onun ayetlerini hayatınızda yaşadığınızın farkına varmanızdır. Bu bazen çok kolay anlaşılır, bazense derin tefekkür gerektirir. Bunların farkına varabilmek için başta gece okumalarınız ve sabah okumalarınızın ardında yatan anlama çabamız çok çok çok etkilidir. Eğer bunu az ya da ölçülü biçimde çok yapmayı periyodik hale getirirseniz gün içinde ayetleri yaşadığınızı ayan beyan görürsünüz.

Güne yenilenmiş ve daha da gerçeği hatırlamış bir insan olarak doğmanın yolu bir önceki karanlıkta kendinizi okuduğunuzun üzerinde düşünerek aydınlatmanızdır. Ayetlerden yüz çevirmemiz bizi peyderpey yere saplar.

Ayetler Herkese İner

Aynen yağmur gibi… Kimisi o yağmurun altında ıslanır, kimisi pencereden seyreder, kimisi şemsiyeyle altında yürürken kimisi dışarı çıkıp ıslanmayı umursamadan keyfini çıkarır. Herkesin yağmurdan aldığı ve anladığı şeyler farklıdır.

O yağmur herkese farklı biçimde etki eder. Kimisinin damı yoktur, yağmur onu perişan eder, kimisin tarlada mahsulü vardır, aynı yağmur onun bereketine bereket, malına mal katar. Kimisinin üzerine o yağmurla yıldırım düşerken, kimisinin barajları nimetle dolar.

Kimisi o yağmur gelsin diye, kimisi o yağmur gelmesin diye dua eder. Kimisi de o yağmuru inkâr eder… Gider dere yatağına ev yapar ve ilk dolu dolu yağmur yağışta evini sel götürür. Yağmur ayetinden yüz çeviren perişan olur.

Peki neden kimse yağmur konusunda ihtilafa düşüp kavga etmez? Neden herkes yağmur aslında şu demek, yok aslında bu demek veya yağmur yağdığında hepimiz dışarı çıkmalıyız ya da hepimiz şemsiye almalıyız diye fırkalaşıp da mezheplere bölünmez? Ayetse o da ayet! Niçin ayetin ne demek istediği hakkında tartışmaz inananlar da hepsi o yağmura göre bir şekilde tavır alır? Neden birisi saçak altına girerken, diğeri altında neşe ile ıslanır da birbirlerini ne yapıp ettikleri yüzünden tekfir etmezler?

Kesin olan şudur ki o yağmur herkese iner…

İşte Kuran’daki ayetler de böyledir. Ama bu inişin herkes için bir zamanı vardır. Hatta aynı ayet aynı kişiye farklı zamanlarda farklı biçimlerde iner. Hiçbiri de birbiri ile gerçekte çelişmez.

Aynen yağmur gibi… Kayseri’de yağmur yağarken Kayserili ondan iyi ya da kötü nasibini alır. Ama aynı anda İstanbul’daki adamın bu yağmur ayetinden haberi bile yoktur. Başka bir zaman İstanbul’a yağmur ayeti inerken, Kayseri’deki adam kar ve ayaz ayetleriyle meşguldür.

O yağmur kimisinin üzerine gökler delinmiş gibi yağarken kimisinin üzerine çiseler. Yağmur ayeti herkese iner. Ama farklı zamanlarda farklı yerlerde farklı biçimlerde iner. Her insan da kendi tasarrufu neticesinde o yağmur ayetinden nasibini alır.

Yağmur hakkındaki görüşleri yüzünden sürekli ihtilafa girerek kavga edip, birbirine sürekli “yağmur yağdığında hepiniz benim gibi davranmalısınız” demek ne kadar saçma, değil mi? Herkes zaten yağmur yağdığında ne yapması gerektiğini bilir. Eğer yağmurdan yüz çevirmiyorsa!

2.Bölüm | Ayetleri Neden Farklı Anlıyoruz?

3.Bölüm | İhtilaflara Cevaplar

4.Bölüm | Kuran Yeter mi Yetmez mi?

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Yağmur ve İzdüşümü 1” için 10 yorum

 1. Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum ve gerçekten olaylara çok farklı yerlerden yaklaşabiliyorsunuz. Yazılarınızı ve yorumlarınızı çok beğeniyorum. Bu güzel yazılarınızın devamını bekliyorum inşaallah. Rabbim yardımcınız olsun ağabeyim..

  Beğen

 2. İslam araştırması, kimi kardeşlerimizin alimlere başvurması gibi kolaycılık olmamalı. Sizin yaptığınız gibi olmalı. İnsanoğlu ne okursa okusun özgün ve araştırmacı olmalıdır. Kutsal Kitap tarafımdan dört sefer okumasına rağmen sayenizde anlamak için yeterli samimiyeti göstermemiş olduğumu farkettim.

  Beğen

 3. çok güzel hocam teşekkürler sizin yazılarnız insana okuma hevesi veriyor in şə Allah çok yazssanız memnun oluruz teşekkürler

  Beğen

 4. gerçekten muhteşem tespitleriniz var değerli abim başka hiç bir yerde bilgisini bulamadığım tespitler öyle ince eleyip sık dokuyosun ki kafamdaki sorular arka arkaya cevap buluyo eline yüreğine bilgine zeval vermesin Rabbim her makalene yorum yazmasamda bi kaç kez okuyorum kalem tutan ellerini kimse yormasın gerçekten değerli bi insansın her gun kontrol ediyorum blog sitesini yeni makale var mı diye. sayende öğrendiğim cok sey oldu. teaekkur ederim gonlu guzel abim

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: