Trafik Kuralları ve Yetkili Servis

trafik yön levhaları

Yön Levhaları ve Yolculukta Dikkat Edilecek Hususlar

Trafik işaretlerine uyduğumuz sürece bir kazaya kendimiz sebep olmayacak şekilde ilerliyoruz demektir. Ama ne tarafa doğru gittiğimizi bilmek ve DOĞRU YOLU kaybetmemek için yön LEVHAlarına ihtiyacımız var. Eğer AKLIMIZI kullanmayıp, yönümüzü gösteren bir LEVHAya bakmaz, trafik işaretlerinden de yüz çevirirsek hem yanlış yollara girer çıkar, hem de başımıza gelecek her türlü kazaya belaya kendimiz sebep olmuş oluruz.

Yolda birçok insanla karşılaşabilir ve zorda kaldığımızda arada bir onlara yol hakkında sorabiliriz. Ama kiminle karşılaştığımızı ve ne kadar iyi niyetli olup olmadığını bilemeyiz. Bizi doğru yönde götüreceğini söyleyen herkese inanamayız. Çünkü yolları bilmediği halde ya da sadece kendi köyünün yolunda gidip geldiği halde iyi ya da kötü niyetle yol göstermeye kalkan insanlar da vardır. Hatta çoğunun trafik levhalarından ve işaretlerinden bile haberi yoktur. Kendi gittiklerini zannettikleri yollara bizi götürebilir, kestirme yol diye karmaşık yollara bizi sokabilirler. Bunun yanında yol üzerinde pusu kurmuş birtakım aldatıcı ve soyguncular da vardır. Seni kılavuzlayacağım diyenin, bizi nereye götüreceğini bilemeyiz. Ama o bizi bir müddet götürürken bile, başımızı çevirip yolun kenarındaki yön LEVHAsına şöyle bir bakarsak, bizi doğru yöne götürüp götürmediğini fark edebiliriz.

Hatta bizi kılavuzlamaya kalkan iyi niyetli insanları bile belli bir TAKİP MESAFESİnden izlemeliyiz. Çünkü eğer o güvendiğimiz kişi kaza yaparsa biz de ona çarpar ve hatta ZİNCİRLEME bir TRAFİK KAZASIna uğrayabiliriz. Hatta bunların içinde öyle kimseler olabilir ki, yaldızlı ve güzel sözlerle bizi aldatıp TERS YÖNE sokup YÖN LEVHAlarını bir daha asla görmeyecek hale bile getirebilirler. Doğru yolda gittiğimize zannederek, başımızı geri çevirip levhada ne yazdığına bakma ihtiyacı bile hissetmemeye başlarız.

Şehirlerden geçerken o ŞEHRE özel DÜZENLEMELERE uymamız lazım. Arada bir TRAFİK POLİSleri bize yol gösterse ya da bir müddet bizi kılavuzlasa da, onun bu görevini ŞEHRin içinde yaptığını bilmeliyiz. Şehirden çıktığımızda belki bir müddet daha onun tavsiyeleri ile yol alacak ama şehirden uzaklaştığımızda artık bizi kılavuzlayamayacaktır. JANDARMALAR ise özel durumlar haricinde kısa süreli refakatlerle yetinir, esasen şehrin yakınlarında başımıza bir kaza gelirse ya da bir suç işlersek devreye girer ve bize hatamızı hatırlatırlar.

KAYGAN ZEMİNlerde ilerlemek zordur. Böyle yerlerde ve zamanlarda bizi yola BAĞLAYAN ZİNCİRlerimizi takmak zorundayız. Yolla olan BAĞIMIZI sürekli ikame edecek tedbirleri almalıyız. Çünkü her an biz de kayabilir, başkaları da kayıp bize çarpabilirler. KASİSlerde ve KESKİN VİRAJlarda hızımızı düşürmeli, doğru yolda olduğumuzu düşünerek GAZa basmamalıyız. Çoğu zaman için en güvenli şerit ORTA ŞERİT, en güzel hız da VASAT (ORTA) olandır. Sağda duranların ani duruşları, girişleri çıkışları ve beklenmedik hareketleri ile soldan gidenlerin ACELECİ yüksek hızları ve HIRSları bizim için daimi bir tehdittir.

HEMZEMİN geçitlerden geçerken çok dikkatli olmalı, başkalarının da YOL HAKKIna saygı duymalıyız. TALİ YOLLARdan gelip anayola çıkanları da “yol hakkı nasıl olsa benim” diyerek görmezden gelmemeliyiz. Çünkü her an bizim onlara çarpmamız ya da onların bize çarpması söz konusudur.

Eğer bizim gibi kurallara uymaya çalışan ve LEVHAlardan ve YOL İŞARETLERİnden yüz çevirmeyen YOL ARKADAŞLARImız olursa onlarla KONVOY yaparak daha EMNİYETLİ bir YOLCULUK yapabiliriz. Ama bu durumumuz YOL ARKADAŞLIĞI biçiminde olmalı ve trafik kurallarından yüz çevirmemize sebep olmamalıdır.

YOLda bir KAZAya denk gelirsek hayatını kaybetmiş olan yolculara trafik kurallarını hatırlatmaya gerek yoktur. Önce hayatta kalanlara elimizden geldiği biçimde YARDIMCI olmalı, sonra bu kazadan ibret almalıyız. Eğer İLK YARDIM KURALLARInı ve HAYAT KURTARICI TEDBİRLERİ bilmiyorsak, bilmeden KAZAZEDElere acemice sıhhi müdahalelerde bulunmamalıyız. Eğer ettiğimiz müdahalenin kazazedeyi olduğundan daha kötü bir hale getirip getirmeyeceğinden emin değilsek hiç müdahale etmemeyi tercih etmeliyiz. Ve elimizden gelen bir şey olmadığı halde sırf SEYRETMEK için orada kalabalık oluşturmamalıyız. İşi ehline bırakmalı, İTFAİYEYE ve CANKURTARAN ARAÇLARINA yol vermeliyiz.

Yolda durup trafik levhalarının üzerinde yazan yazıları işimize geldiği gibi karalayıp üzerine başka bir yazı yazıp değiştirmemeli, eğer daha önce bir değişiklik yapıldığını fark edebilecek kadar dikkat etmişsek, sonradan yazılanı silip altındaki gerçek yazıyı ortaya çıkarmalıyız. Yolcuları kendi lokantasına, dükkânına, alışverişine çekmek için yol kenarlarına o bölgenin insanlarınca konulmuş işaretleri ya da reklam panolarını trafik işaretlerinden ayırt etmeli, onlar da trafik işaretidir, onlara da uymak zorundayız dememeliyiz. Karnı acıkan gidip yemeğini yer. Ama bilmediğin, güvenemeyeceğin yerde yemek yemektense, yanında kendi azığını taşımak her zaman için daha güvenli ve temizdir. Aksi takdirde güvenmediğimiz halde yediklerimizden bazıları midemizi bozabilir, rahatsız edebilir, ishale ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir ve hatta bizi ağır ve onanmaz biçimde zehirleyebilir.

Ama tüm bu trafik kurallarından daha önemli olanı da “Nereye gittiğimizi” biliyor olmamız gerektiğidir. Nereye gittiğini bilmeyeni çekecek hiçbir ÇEKİCİ yoktur. Eğer PERT olduysak da ÇEKİCİnin bizi götüreceği yer HURDALIKtan başkası değildir. Bu yolda YETKİLİ SERVİS yok. YETKİye sahip olan zaten bizimle beraber. O yüzden hiçbir kılavuza ya da çekiciye değil, YOLUN SAHİBİne güvenmeli, birbirimize TRAFİK CANAVARLARI gibi davranmamalıyız.

Ne kadar duygulu ya da duygusuz bir yazı oldu bilmem ama, Kuran bile MERHAMET duygusuyla başlar, içi buram buram duygu kokar, peşinden de AKIL gelir. Arabanın üstündeki sürücü gibi. Duygusuz konuşulmaz, duygusuz yazılmaz 🙂

Selam ve sevgiyle…

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Trafik Kuralları ve Yetkili Servis” için 4 yorum

 1. Ellerinize emeğinize saglık. Uzun süredir böyle net ve uyandırıcı bir yazı okumamıştım. Takip mesafesi metaforu en Sevdiğim oldu galiba. Izniniz olursa paylaşmak istiyorum yazınızı. Daha cok Kışı faydalansın inş.

  Beğen

 2. Yol kenarlarında bulunan o LEVHA’ lar gelişigüzel ya da rastgele konmamıştır/dikilmemiştir oraya..

  Beğen

 3. Hahaa. Bu yazı trafikle ilgili değil. .Süper olmuş. Çokk manidar. Ama cuk oturmuş. Trafik kurallarına yön levhalarınà işaretlere ( kuran , furkan,Muhammedin anlatmaya çalıştığı hakikatler ) uyulmadığı takdirde ,şuara 99 ahzap 67 de vb.olduğu gibi bizi yoldan saptiranlarla birlikte dooğru cehennemî boyuta..
  Trafik kurallarına uyalım. .uymayanları uyaralim :-)))))))

  Beğen

 4. Toplu taşıma gelişse, ihtiyaçlara cevap verebilecek olması trafikteki sıkıntıları azaltacaktır. Birtakım radikal çözümler mevcut fakat pratiğe uygulanamıyor veya uygulanmıyor. Örneğin metropollerde Minübüscüler, dolmuşcular aracılığıyla ulaşım hayatı zorlaştırmaktan öteye bir anlam taşımıyor. Bir avuç ahlak yoksunu vahşi sürücünün elinden bu sektörü alıp kamusallaştırarak milyonlarca insanın huzurunu sağlanabilir. Bu huzur ayrıca sadece trafik için de geçerli değil. Sabahın erken saatlerinde henüz insanlar uyanmadan sefere çıkan bu ahlak yoksunu insanlar, hiçbir rekabet sözkonusu olmadığı halde 200 m öteden korna çalarak, sellektör yaparak semt sakinlerinin de rahatsız ediyor. Neden böyle davranıyorsunuz diye sorduğunuzda, “alışkanlık abi” deyip “bak burada birde vapur kornası var” diyebiliyor. Günboyunca müşteri kapmak adına yaptıkları ihlaller ise tam bir kaosa neden olmakta, insanı canından bezdirmekte. Halbuki bu soruna yeteri kadar el atılsa insanlar daha güvenli yolculuk yapmak bir kenara hem daha ucuz yolculuk yapabileceklerdir ve insan hayatına malolan kazalar büyük ölçüde azalacaktır. Bu yüzden derhal bireysel kazançları uğruna insanların her yönden huzurunu kaçıran bu faktörlerin trafikten men edilmesi, metro, tramvay, belediye otobüsleri, tren gibi ulaşım araçlarının hayata dahil edilmesi zorunlu ihtiyaçtır. Ayrıca kısa vadeli yolları özel arabamızla değil de yürüyerek veya varsa bisiklet kullanarak tamamlayabilir ve sağlığımız için de faydalı olmuş oluruz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: