Bütün Kabahat Hocanın mı?

cübbe sarık hoca

“Allah beni affeder” Yanılgısı

Kuran’ı anladığı dilde okumaya davet etiğimizde çok karşılaştığımız dirençlerden biri de “Allah’ın bizi, din konusunda çevremizden ve hocalardan öğrendiğimiz kadarıyla sorumlu tutacağı” ve “eğer takip ettiğimiz kimseler yanılıyorsa bundan dolayı Allah’ın bizi affedeceği” yönünde. Acaba gerçekler böyle mi? Acaba gerçekten umulduğu gibi insanların çoğunu Allah affedip cennete gönderecek mi? Hatta bazı tasavvufi görüşlere göre herkesin eninde sonunda kurtulacağı gibi bir durum var mı? Allah kimi affedeceğini kimi affetmeyeceğini, hangi günahları affedebileceğini hangi günahı affetmeyeceğini kitabında açık açık belirtmişken, Allah’ın affıyla kandıran şeytana uymaktan ne zaman vazgeçeceğiz!!! Benim niyetim iyiydi demek yetecek mi? Herkes böyle diyor ama acaba yanlış yolda olabilir miyiz, diye kendimize sormamız gerekmez mi? Emin olun ki, aklımızı kullanmaktan ve sorgulamaktan korkarak görmezden geldiğimiz her soru, aşınan iman ipimizin kopan bir telidir.

Allah elbette en affedici olandır. Ve en adaletli olandır. Elbette bilgimiz, bilgimize etki eden tüm faktörler ve tüm niteliklerimizi göz önüne alarak, müthiş bir matematikle bize muamele edecektir. Kendi yaşadığı dönem ve şartlarda babaanneniz iyi niyetiyle ve yaptıkları ve yapmadıklarıyla belki de cenneti kazanmış olabilir… ancak iletişimin ve bilgiye ulaşmanın çağ atladığı ve 2016 yılına girdiğimiz şu günlerde siz babaannenizin yaptığının yedi katını yapsanız kazanabilir misiniz acaba!!!

Allah’ın affını bekleyenler, buna rağmen hala “Yetiş ya Muhammed, kurtar bizi İsa, yetiş ya Ali, kuşat bizi Petrus’un gölgesi, yetiş ya gavs-ı azam, geyiklerinle gel Aziz Nikola” diye dua ediyorlarsa, birbirlerinden hiç farkları var mı? Onların hangi çeşit bir ihanet içinde olduğunu da Allah en iyi şekilde biliyor. Allah bize “sadece bana kul olun” dedikten sonra elçilerini ve diğer kullarını da kendinize ilah edinin der mi? Allah, tüm kötülüklerin kaynağında bulunan “tevbe edilmemiş şirki” affeder mi? Hıristiyanları eleştirip onlar gibi olmak istemeyenler, onların düştükleri hatalara aynen düşüyor, kendi peygamberlerini, kendi alimlerini Allah’a ortak koşuyorlar. Bu, sadece bu coğrafyanın değil, tüm yeryüzündeki insanların en büyük yanılgısıdır.

İncil-Yeni Ant.-Elç 5:15 Bütün bunların sonucu, yoldan geçen Petrus’un hiç değilse gölgesi bazılarının üzerine düşsün diye halk, hasta olanları caddelere çıkartıp şilteler ve döşekler üzerine yatırır oldu.

“Allah’a dua eden yardım bulmadı da, falancadan yardım isteyen buldu” diye kalpleri zehirleyen hurafe dinini aklı başında bir Müslüman nasıl kabul edebilir? Eğer bunu kabul ediyorsanız, VARSAYALIM Allah böyle bir duanıza mukabele etti ve kimden af ve yardım dilemişseniz, kendisi affetmek yerine yöneldiğiniz kişinin sizi affetmesi için onlara gönderdi!!! Eğer iddia edilen gibi onlar da size şefaat edecekse kurtulacaksınızdır! Ama eğer kitapta belirtildiği gibi “şefaatin tümü Allah’ın” ise ve “sadece Sen’den yardım dileriz” ayetlerinden sonra, onlar böyle bir yetkilerinin olmadığını söyleyerek sizi reddederlerse ne yapacaksınız? Ya da şöyle düşünün… Allah sizi affetmesi için o kişiye gönderdi ve umduğunuzun aksine o insan sizi affetmedi! Ama affı, şefaati Allah’tan bekleseydiniz belki de Allah sizi affedecekti! Vaka böyle değil… Varsaydık tabi ki… Allah akıl vermiş düşünene. Kimse Allah’tan daha merhametli olabilir mi? Allah affetmedikten sonra kim olabilir ki daha merhametli ki, sizi affetsin?

Yoksa kıyamet günü bu hatanızı gördükten sonra yeniden Allah’a yönelip O’ndan mı yardım dileyeceksiniz? Bize böyle söylendi mi diyeceksiniz? Eğer öyleyse dünyada iken Allah’a yönelmenin ve doğru yolu aramanın ne anlamı kalır? Eğer öyle olursa kıyam günü herkes doğruyu göreceği için affedilmesi gerekmez mi!!! Ki kitapta iş işten geçtikten sonra O’na yönelsek de reddedileceğimiz açıkça anlatılmışken…

Bir kere… şu “hoca bilir” takıntımızın ortadan kalkması lazım. İçlerindeki ilim sahiplerini tenzih ediyorum ve beni affetsinler, ama bu topraklardaki hocaların, imamların çoğunun maalesef Kurani bilgi olarak çok yetersiz ve hatta yanlışa yönlendirici olduğunu kabul edin artık. Camide namaz kıldıran ya da vaaz eden herhangi bir hocanın, bu toplumdaki çoğunluğun herhangi birinden “ilmi derinlik” olarak herhangi bir farkı yok. İlmi derinliği var gibi görülen dışarıdaki cemaatlerden bazı popüler adamlarınsa çoğu iyi niyetinizi kullanan şeytanlardan farklı değiller. Belki bazı şeyleri biliyorlar ama en önemli şeyi, şirki bilmiyorlar ya da işlerine gelmiyor. Kendinize gelin. Siz de Allah’ın özenle yarattığı değerli bir insansınız. Onlar biliyor da siz onlardan öğrenmek zorunda değilsiniz. Eğer hoca yanlışsa, Allah sizi bundan sorumlu tutmayacak mı sanıyorsunuz? O gün geldiğinde yanlıştaysanız, bütün suçu hocalara mı atacaksınız? Allah manen size “Ben seni akılsız mı yarattım? Eksik mi yarattım?” diye sormaz mı?

Bana inanmak, benden ya da benim gibi düşünenlerden de öğrenmek zorunda değilsiniz. Allah elçilerinin bile hiçbiri hoca değildi. Sadece Allah’ın tekliğini savunan apaçık uyarıcılar idiler. Sadece uyardılar ve kendilerine değil, aldıkları vahye yönlendirdiler. Herkesin yapması gereken de cübbe ve sarık sahiplerine değil sadece vahye yönelmek. Gerisini öğreten Allah’tan başkası değildir. ALLAH’LA YALNIZ KALMAK ZORUNDASINIZ. Allah’a ve vahyine yönelmedikçe öğrenemezsiniz. Üstelik öğrenmek de yetmez. Öğrendiklerimizi uygulamaya koymadıktan sonra yine boşuz. Öte tarafta yazılı imtihan yok.

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Birisi “Bütün Kabahat Hocanın mı?” üzerinde düşündü

  1. Şirkin, doğrudan Allah’a savaş açmak olduğunu ; bunu, bilmesi gerekenlerin bilip dururken halka bildirmeyip gizlediklerini ; bu yolla hem o halk indinde prestij ve nufuz sahibi olduklarını hem de keselerini doldurlarını Yüce Allah biliyor ama halk bilmiyor!.. okumayı-araştırmayı-öğrenmeyi pek de sevmeyen, babaerkil bir sosyolojik yapıyla boyun bükücü bir halk anlayışımız varken , kendisinin adına dinde ahkam kesecek birileri mutlaka var olacaktır! Böyle bir toplumun, güdeniyle-güdüleniyle, muhatap kılınacağı İlahî muamele Yunus 100’dür!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: