Vahşi Hayvanlar Toplandığı Zaman

Vahşi hayvan ne için var

Tekvir Suresinden İzdüşümleri….

Vahşi hayvanlar, insanların tabiatı tamamen katletmesinin önündeki en ciddi muhafızlardandırlar. İyilik potansiyelinin yanında kötülük potansiyeli de olan insan böylece, dolaylı olarak kendine vereceği zararlardan da korunmaktadır. Bir aslanı nedensiz yere öldürmek… bir vahşi hayvanın neslini tüketmek… insanların yüzbinlerce dönüm ormanı katletmesiyle… temiz havayı kirliyle değiştirmesiyle… yeryüzünün tüm akciğerlerinin, kalbinin ve bağırsaklarının sökülüp atılmasıyla… yaşanamaz bir yer haline getirilmesiyle dolaylı olarak ama net bir biçimde ilişkilidir. Vahşi hayvanlar olmasaydı, şimdi sadece şehirlerde değil, dağlarda, ormanlarda yükselen gökdelenler ve doyumsuz insanlarca sahiplenilen tertemiz ormanlar betonlarla, çoraklaştırılmış toprakla ve kirli havayla yer değiştirirdi. Sınırsız kaynaklar böylece yenilenemez hale gelip sınırlıya dönüşerek tükenene kadar…

Onlar kötülük için değil, bizim için varlar. Yaratılmış hiçbir şey nedensiz değildir. İster bir karınca, ister bir virüs, ister bir sivrisinek, ister bir kaplan, ister denizler, ister dağlar olsun… dolaylı ya da dolaysız olarak insana… dünya dediğimiz bu oluş fabrikasında faydaları olduğu içindir.

“Neden var ki?” diye sorduklarımızın cevabı “Eğer olmasalardı ne olurdu?” sorusunun cevabında saklıdır. Zıddını düşünmek, çoğu zaman halihazır olanın kıymetini düşünene gösterir. İnsandan başka hiçbir canlı, yeryüzüne ve gökyüzüne zarar vermez, veremez. İnsan ise!!!

Güneş köreltildiği, yıldızlar söndürüldüğü, dağlar yürtüldüğü, denizler tutuşturulduğu ve böylece saatin geldiği, oluş sürecinin tamamlanacak ve yeni bir yaratılışla yaratılacağımız belli olduğu zaman… VAHŞİ HAYVANLAR TOPLANDIĞI ZAMAN… Artık eşleştirilip yapıp ettikleri ile yüzleştirileceği nefis sahibi insanlar artık kimseye ve hiçbir şeye kötülük yapmaya güç yetiremeyecektir. Dolayısıyla ne vahşi hayvanlara ne de bir başka muhafıza, insanların kötü potansiyellerine karşı direnç göstermek üzere, gerek kalmamış olacaktır. Malı sahiplenecek kimse kalmadığı için gebe develeri sahiplenenler onları salıverilecek ve her türlü kar getirici mülk terk edilecektir.

Diri diri gömülen kız çocuğuna ne için öldürüldüğü sorulacağı o gün geldiğinde defterler açılacak, cennet ve cehennemin nasıl ve ne mahiyette olduğu ayan beyan anlaşılacaktır. Herkes gerçeğin farkına varacak, neyi hazırladığını görüp bilmiş olacaktır. Bir akış içinde her şey yerlerini alacaktır. Tüm düzen bu ahir üzerine kuruludur ve kusursuzdur.

Saygı ve selam ile…

Kalemzáde tarafından yayımlandı

Okumadığı kitaba inandığını söyleyen, yalan söylüyordur.

Vahşi Hayvanlar Toplandığı Zaman” için 9 yorum

 1. Kıyamet gelse de dünya zulümlerden kurtulsa dediğim çok oluyıor (yanlışsam Rabbim affetsin inşaallah) her türlü zulüm işlenir oldu insan mahfetti dünyayı !… O malum gün hesap çok çetin geçecek kesin…………….

  Beğen

  1. Hiç şüphe yok. İnsanlar seçiliyor, ayıklanıyor. Kıyametten sonraki selam yurdu her nerede ve her ne şekilde kurulacak olursa olsun, orası sadece ayıklanıp seçilenler için olacak. Umarım onlardan oluruz. Belli ki tüm tekamül bunun üzerine kurulu. Allah yardımcımız olsun. Selam ile…

   Beğen

 2. Değerli kardeşim Cengiz bey,
  ilgili ayette “…vahşiler toplandığı zaman…” diye geçer, orada “hayvan” kelimesi bildiğim kadarıyla geçmiyor. varsa orjinalinden beni de aydınlatırsanız sevinirim.
  Ayrıca;
  yazınızın çok güzel olduğunu, gayet nefis bir anlatımla yazıldığını da belirtmek isterim.
  Yüreğine sağlık…

  Beğen

  1. @Adem Gölen… Teşekkür ediyorum öncelikle…. Evet hayvan kelimesi değil sadece vahşi’yat kelimesi geçiyor. Arapçada Türkçedeki gibi değil, çoğunlukla hayvanlar için kullanılan bir tabir. Bu yüzden sanırım tüm meallerde hayvanlara atfen çevrilmiş görünüyor. En doğrusunu Allah bilir.
   Benim yazdıklarıma gelince… Sadece Tekvir suresinin bana düşündürdükleridir ifadelerim.
   Selam ile…

   Beğen

  1. Yazılarım tefsir değildir… Bu bakışı, yani ayetleri açıklıyormuşum gibi algılanıyor olmasını hiç benimsemedim bu güne kadar. Söylediklerim benim düşündüklerim, benim aşamalarım, benim doğrularımdır. Ayetle ilgilidir veya değildir, ama ayetlerin bana düşündürdükleridir. Selam ile…

   Beğen

 3. şuan tefsirini okuduğum Hakkı Yılmaz bununla ilgili şunu yazmış.
  “Burada bu ifade ile kıyâmetin dehşetiyle vahşi hayvanların bile, koyun ve kuzu gibi bir arada toplanacakları, dolayısıyle bunların, kendi öz benliklerini yitirecekleri bildiriliyor.

  Normal şartlarda vahşî hayvanların bir araya toplanması mümkün değildir. Ama kıyamet şartlarında her şey alt üst olacak, her şey aslî niteliğini yitirecektir. Korkunçluğun verdiği dehşet ile vahşî hayvanlar bile şaşırıp kalacaklar, yaratılış özelliklerinin aksine davranacaklardır.”

  senin yazdığında güzel.

  selam ile.

  Read more at http://istekuran.net/tekvir.html#Eoh1O5TZXjuGT2md.99

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: